четверг, 25 ноября 2021 г.

ГОЛОДОМОР: ВЕЛИКА ТРАГЕДІЯ 30-х

 

Як свідчать наукові джерела, майже кожне століття позначене голодними роками, епідеміями, спустошливими війнами. Та найбільше втрат зазнала Україна в ХХ столітті. В 1932 -1933 роках українці пережили страшну трагедію – голод, який забрав життя мільйонів наших земляків. Жорстокість Голодомору полягає передусім у тому, що голод не був наслідком стихійного лиха, посухи або неврожаю, він став результатом навмисної політики більшовицького режиму. Шляхом насильницького вилучення продовольства, блокади сіл, цілих районів, заборони виїзду за межі охопленої голодом України, згортання сільської торгівлі, репресій тоталітарна система створила для українців умови, які були несумісні з життям.

До цієї трагічної дати в Московській сільській бібліотеці-філії виготовлено історичний щоденник «Голодомор: велика трагедія 30-х». До уваги відвідувачів книгозбірні представлені історичні свідчення про сумні факти історії України від українських та зарубіжних авторів, додаються свідчення очевидців голодомору з різних регіонів України, а також розповіді жителів нашого села.

Голодомор приніс не лише страждання і мученицьку смерть. Голодомор приніс на українську землю страх, який досі живе серед нас. Перед суспільством стоїть завдання глибокого переосмислення причин, масштабів  трагедії, гідного вшанування пам’яті мільйонів наших співвітчизників.






вторник, 23 ноября 2021 г.

СИВИМИ СТЕЖКАМИ СЕЛА ХОМЕНКОВОГО

 

За буденністю часто забуваються події та особистості, які присвятили свій життєвий шлях народові. Хочеться згадати нашого відомого земляка, художника, краєзнавця НИКАНОРА ОНАЦЬКОГО.

23 листопада 1937року день його розстрілу. З приводу цієі події в Сумському художньому музеї був проведений захід для спавжніх поціновувачів мистецта. Відвідувачі почули захоплюючі розповіді про художні надбання, розміщені у вистакових залах та у фонді музею, про життєвий та творчий шлях Никанора Онацького, про його сім'ю.

По запрошенню музейних працівників захід відвідала бібліотекар Московської сільської бібліотеки-філії "Публічної бібліотеки ім.Л.Новиченка" – СВІТЛАНА ГАРКАВА.

Для присутніх у залі було педставлено неопубліковані раніше документи із життя Н.Х.Онацького, уродженця х. Хоменкового Московського старостинськоо округу. Бібліотекарем була виготовлена збірка матеріалів про батьківщину Онацького "Сивими стежками села Хоменкового" та презентована Сумському музею.


пятница, 15 октября 2021 г.

ХРАМОВЕ СВЯТО У МОСКОВСЬКОМУ

 

  Християнське свято Покрова святої Богородиці запроваджене у Візантії на згадку про чудесне визволення Константинополя від сарацинів. Серед українців, які століттями постійно страждали від чужоземних набігів, ця легенда набула особливої популярності. Божу матір (її називали в тому числі й Покровою) вважали своєю покровителькою запорізькі козаки. Щорічно у жовтні з великою урочистістю вони відзначали це свято на Січі у своєму головному храмі св.Покрови.

   Уже багато років у Московському на Покрову відзначають храмове свято села. Проходило воно урочисто та змістовно для свого населення. До цієї дати в Московській сільській бібліотеці підготовлено яскраві виставки, присвячені до Дня козацтва та захисника України. Спільно з СБК організовано фотозону народознавчого спрямування, яка розміщена в бібліотеці. Відвідувачі закладу, дотримуючись карантинних норм, з великим задоволенням розглядали виставки та залюбки фотографувалися в святковий день.




вторник, 14 сентября 2021 г.

ДО РІЧНИЦІ ВИЗВОЛЕННЯ СЕЛА

 

Давно відгриміли заграви Великої Вітчизняної війни. Та пам’ять ще нагадує нащадкам про ті важкі, жорстокі роки обелісками, пам’ятниками та поодинокими  ветеранами, що зосталося їх одиниці. 78 років минуло від того часу, як Липоводолинщина була визволена від німецько-фашистських загарбників. Та це не стає на заваді, щоб відзначити цю значиму подію. У день визволення села Московське до меморіалу пам’яті загиблим односельчанам було покладено квіти.

У Московській сільській бібліотеці було розкрито тему визволення документальною експозицією літератури «Слава визволителям».  На розгляд відвідувачів представлені документи про хід визволення Сумщини, інформація про учасників бойових дій Другої Світової війни, наших односельчан, про Героїв Радянського Союзу – жителів Липоводолинського району. Серед них і наш односельчанин Синько М. С.

Такі виставки розкривають історичну правду про події минулих літ та навчають читачів патріотизму.   


пятница, 7 мая 2021 г.

НІХТО НЕ ЗАБУТИЙ, НІЩО НЕ ЗАБУТЕ

 

Все далі відходять у вічність грізні і важкі роки Великої Вітчизняної війни, але не згасає пам’ять про тих, хто не шкодував своєї крові, свого життя. Скільки б не минуло років, не зітруть у народній пам’яті світлі імена солдат, які віддали своє життя за незалежність нашої Вітчизни.

Віддаючи дань пам’яті великому подвигу народу в Другій Світовій війні у  Московській сільській бібліотеці виготовлена книжкова експозиція «Війна у пам’яті народній», де розміщена художня та суспільно-політична тематична література. Також, продовжуючи патріотичну тему, в книгозбірні представлена викладка документів «Наш прославлений земляк Синько М.С» - про Героя Радянського Союзу Синька Михайла Семеновича, уродженця села Весела Долина.

Напевно, кожен патріот своєї Батьківщини поділяє думку, втілену в словах «Ніхто не забутий, ніщо не забуте».  






понедельник, 3 мая 2021 г.

ЗУСТРІЧАЄМО ВЕЛИКДЕНЬ

 

В ці весняні дні всі з піднесеним настроєм готуються до свята Великодня. Свято це встановлене у пам’ять воскресіння розп’ятого на хресті Ісуса Христа. Після введення християнства на Русі Великдень злився з весняним святом стародавніх слов’ян. Паска відзначається після першого весняного молодого місяця у неділю, яку називають Світлою. У перед християнські часи сонце уявлялося людям казковим птахом. Вороги світла, сили зла могли вбити птаха, але завжди він встигав знести яйце, з якого народжувався новий день Головним святом давніх слов’ян був день свята сонця, природи, що прокинулася після зими.  Світлої неділі скрізь звучить піднесене вітання: «Христос воскрес!» У відповідь чується радісне: «Воістину воскрес!».  За давньою традицією після такого вітання люди тричі цілуються та вручають одне одному писанки, як великодній дар. 

Московська сільська бібліотека вітає своїх користувачів зі святом виставкою «Зустрічаємо Великдень» та бажає всім здоров’я та благополуччя.



вторник, 27 апреля 2021 г.

ДО РОКОВИН ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ ТРАГЕДІЇ

 

Минуло 35 років з того страшного дня, коли 26 квітня 1989 року на Чорнобильській атомній електростанції в результаті вибуху реактора стався викид радіонуклідів у навколишнє середовище. Тисячі людей зазнали на собі впливу наслідків аварії, надовго мільйони гектарів плодючої землі знищено. У багатьох регіонах, на величезних територіях виникли нові соціальні та економічні умови. Україну було оголошено зоною екологічного лиха.

Багатьох людей, які були учасниками ліквідації, аварії вже немає серед живих. А ті, що вижили, ще довго будуть пам’ятати весну 1989 року. В Московській сільській бібліотеці представлена виставка-пам’ять про Чорнобильську аварію «Чорнобиля дзвін – це печаль і журба, за тими він б’є, кого вже нема», щоб нагадати людям про Чорнобильську трагедію, про ті події та долі людей, які ціною свого життя намагалися відвести біду.  



среда, 10 марта 2021 г.

ШЕВЧЕНКІВСЬКІ ДНІ

 

В ці березневі дні відзначаються день народження та день смерті Т.Г.Шевченка. Минуло багато років від дня народження Тараса Григоровича – славного сина українського народу, але й сьогодні його слово живе між нами. Шевченко – це наша душа, наша мудрість, наша сила. По-народному глибинне шевченківське слово – то невичерпна скарбниця поетичної мудрості і краси. І нині викликає чарування і подив, як у звичайному вірші Шевченка  поєдналися простота і геніальність, ніжність і полум’яність, гірка сльоза  і прометеївська сила волі.  Нехай же в кожній хаті на чільному місті лежить « Кобзар». Хай у кожній світлиці заквітне портрет Шевченка, щоб слово Тарасове світило старому і малому. Щоб слово його, не забуте і нині, вічно ходило по Україні. Хай освятиться  душа наша великою мудрістю безсмертного генія великого народу. Минатимуть роки, спливатимуть віки, а Тарас Шевченко залишатиметься у пам’яті нащадків як безсмертний геній українського народу.

Вшановуючи пам’ять про Т. Г.Шевченка в бібліотеці створено куточок «Єднаймо душу словом Кобзаря».






вторник, 9 марта 2021 г.

А ЖІНКА ТАК НА ВЕСНУ СХОЖА…

 

Надворі ще зимно, але на календарі вже весна і бринить у душі маленький дзвіночок. То дзвіночок надії, яка повертається до нас із весною, із прекрасним жіночим святом весни, надії та любові. Все на землі від жінки: добро і краса, ніжність і ласка, любов і вірність. Жінка! Це дійсно істота космічна. Така ж вічна і незбагненна, як зоряне оточення нашої планети. Скільки б ми не вдивлялися в зоряне небо, ми завжди відкриваємо в ньому непомічену раніше зірочку. Так і жінка – скільки б ми не спілкувалися, завжди знаходимо в кожній із них усе нові і нові відчуття. Від жінки починається все найкраще на землі. То ж вітаємо всіх жінок зі святом.

До Міжнародного жіночого дня 8 Березня в Московській бібліотеці представлена виставка-вітання « А жінка так на весну схожа».






четверг, 18 февраля 2021 г.

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ РІДНОЇ МОВИ

 

Міжнародний день рідної мови щороку відзначають 21 лютого, починаючи з 2000 року. Щорічне відзначення цього дня використовується для скерування уваги на меншини з менш ніж 10 тисяч осіб, які активно розмовляють рідною мовою. Часто ці мови не передаються наступному поколінню і потрапляють в забуття. Багато мов, котрими розмовляють менше 100 осіб, не задокументовані. Оскільки з 6000 розмовних мов світу близько половині загрожує зникнення, ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності людини. Окрім того, організація вважає, що вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги.

Українська мова активно розширює поле свого функціонування. Все більше представників молодших поколінь відчувають причетність до рідної мови та культури, все більше яскравих культурних проєктів, зокрема фільмів, книжок, завойовують серця шанувальників. І сьогодні українська мова і культура – це креативна, динамічна субстанція, яка активно розвивається та доносить цікаві та непересічні смисли до всього світу.

До міжнародного дня рідної мови Московська сільська бібліотека представила на розгляд своїх відвідувачів літературний альманах «Мова кожного народу неповторна і своя», де представлені зразки різножанрової української літератури.




ПАМ’ЯТЬ ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ

 

Віднедавна 20 лютого в Україні вшановують учасників Революції Гідності та увічнюють пам’ять Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя, захищаючи ідеали демократії та відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України. Революція гідності стала наймасштабнішим протестом у новітній історії України, боротьбою українських громадян за свої права і демократичний європейський вибір. Гідність, свобода, відвага, єдність стали одним з головних об’єднавчих цінностей Революції Гідності.

У Московській сільській бібліотеці створена тематична поличка, присвячена героям Майдану «Небесна Сотня – янголи, що стали героями».



понедельник, 15 февраля 2021 г.

ГАРТОВАНА ЮНІСТЬ

 

15 лютого відзначають скорботний день пам’яті воїнів-афганців. З роками ми дізнаємося більше про події та героїв тієї страшної війни, хоч колишнім молодим солдатам сьогодні вже за п’ятдесят. Щороку в цей день схиляють знамена над полеглими, лунають скупі тости тих, хто вижив. Вони згадують військову дружбу, людську честь, мужність побратимів.

В Московській сільській бібліотеці-філії сформована виставка-спогад  «Гартована юність», присвячена пам’яті воїнів, що проходили військову службу на території інших держав, спрямована на патріотичне виховання молоді.

 


понедельник, 1 февраля 2021 г.

ДО ДНЯ ПАМ’ЯТІ ГЕРОЇВ КРУТ

 

Однією з найтрагічніших сторінок нашої історії є бій під Крутами.  29 січня 1918 року сталася подія, що ознаменувала відлік нового духовного злету нації, який уже протягом століття є національним символом для десятків поколінь борців за свободу та незалежність.

25 січня 1918 року на засіданні Української Центральної Ради було прийнято IV Універсал, який проголошував незалежність Української Народної Республіки. Правляча влада не хотіла з цим миритися. Тоді на Київ було спрямовано п’ятитисячне військо під проводом М.Муравйова.

Лише 300 українських юнаків – добровольців виступили на захист Української Народної Республіки і прийняли на засніженому чернігівському полі нерівний бій з великою армією солдатів. Протягом п’яти годин юнаки мужньо відбивали атаки ворога, але сили були нерівними і майже всі вони полягли в жорстокому бою. 27 студентів та гімназистів було взято в полон. Усіх їх було піддано нелюдським катуванням і страчено. У 30-х роках було навіть знесено кладовище та могили крутян на Аскольдовій горі. Перші згадки і реальна оцінка захисників Крут відбулася вже після набуття Україною незалежності в 1992 році.

До цієї дати у Московській сільській бібліотеці на розгляд читачів представлено виставку-вшанування «Коли встають до бою діти – народ цей не перемогти».  



пятница, 22 января 2021 г.

ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ

 

Починаючи із 1999 року в Україні відзначають державне свято День соборності України, в день проголошення 22 січня 1919 року Акту злуки Української народної республіки та Західно-української народної республіки в єдину українську  державу. Це свято символізує єдність українських земель і відіграє значну роль в історії нашої країни.

В Московській сільській бібліотеці-філії підготовлено історичне досьє «Вона наш витвір, наша мрія Соборна, вільна Україна», де відвідувачі  книгозбірні можуть переглянути суспільно-політичні та художні видання про цю історичну подію.  


 

понедельник, 4 января 2021 г.

СИПЛЕ ЗИМОНЬКА СНІГАМИ

 

Хоч і  не балує  цьогорічна зима сніговіями та морозами, але люди відзначають всі народознавчі свята, не дивлячись на карантин та примхи погоди: вшановують святих, проводжають старий високосний рік та зустрічають Новий.

Московська сільська бібліотека-філія вітає своїх читачів із новорічно-різдвяними святами, виготовивши зимову ілюстровану розкладку «Сипле зимонька снігами» та виставку-конкурс  новорічно-різдвяних листівок      «Нова радість стала», де є листівки 30-ти річної давнини.